Blog

Dívka na letišti

Odbavení – check-in

Koupili jste si letenky, jste sbalení a přišel den D. Jedete na letiště.

V tomto článku Vám povím něco o způsobech odbavení, jejich úskalích i výhodách.

Na letišti byste měli být nejlépe 2-3 hodiny před odletem z důvodu rychlého a bezproblémového odbavení a následného nástupu do letadla. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob odbavení, tak výsledkem bude palubní lístek s číslem Vašeho sedadla.

Online

Odbavení se v dnešní době dělá hlavně online, nejen kvůli pohodlí odbavení odkudkoliv, ale také až několik dní před odletem. U nízko-nákladových společností je dokonce odbavení až na letišti za poplatek, tudíž pokud nechcete za odbavení platit, musíte si ho udělat online. Ovšem máte-li ke své letence zaplacené odbavené zavazadlo, tak ho na přepážku check-inu musíte donést tak či tak. Toto je zdarma, ale musíte mít již u sebe vytisknutý palubní lístek z online check-inu. Další výhodou online odbavení je, že nemusíte čekat ve frontách, pokud letíte jen s palubním zavazadlem.

Postup:

  1. Na webu letecké společnosti kliknete na tlačítko odbavení (check-in)&rezervace (bookings)
  2. Zde zadáte rezervační kód (6-místný složený z velkých písmen a čísel) a příjmení některého z cestujících
  3. Poté se Vám zobrazí seznam zakázaných látek, odsouhlaste, že jste se s nimi seznámili
  4. Následně Vám systém vybere sedadlo, pokud jste si ho za poplatek nevybrali již při rezervaci. Sedadlo si můžete změnit, ale často pouze za poplatek, který se liší dle druhu sedadla.
  5. Poté si už jen vyberete v jaké formě chcete obdržet Váš palubní lístek – na email a vytisknout, uložit do aplikace jako QR kód, poslat formou SMS

Self check-in kiosek

Některé společnosti nabízejí také odbavení na letišti v self check-in kiosku. Toto je velmi příjemný způsob odbavení, kdy se odbavíte až na letišti, tudíž nemůžete ztratit palubní lístek po cestě či ho zapomenout doma. Také pokud nemáte před odletem k dispozici tiskárnu a také nechcete čekat ve frontách u klasické přepážky. Jak už jsem uvedla, počet leteckých společnosti s touto službou se zvyšuje, ale stále jsou zde takové, které tuto službu neposkytují, tudíž nejlepší je pojistit se palubním lístkem v mobilu či se obrnit frontám a vyrazit ke klasické přepážce. Také se mi stalo, že kiosky měly problém s tiskárnou a až ve čtvrtém se mi povedlo palubní lístek vytisknout. A kde zjistit zda Vaše letecká společnost má kiosek na Vašem odletovém letišti? Tyto informace jsou většinou na webových stránkách letiště (letiště Praha – https://www.prg.aero/self-check-kiosky).

zdroj: https://csaupcdnep01.azureedge.net/cache/8/4/1/4/9/2/841492484dff171d017882e2e4b248c7d78d3601.jpg

U přepážky, na letišti

Pokud Vám žádná z předchozích možnosti nevyhovuje nebo musíte odevzdat Vaše odbavené zavazadlo, tak Vás čeká odbavení u přepážky přímo na letišti. S odbavením u přepážky Vás také dost pravděpodobně čeká fronta. 

Když přijedete na letiště, na digitálních cedulích si najděte podle času, čísla letu a destinace, jaké číslo má Vaše přepážka a jestli už začalo odbavování. Tyto informace můžete mimo jiné zjistit také z aplikace letiště, kterou má jak pražské (odkaz), tak třeba i vídeňské letiště (odkaz). Na některých letištích může být přepážka umístěna v jiném terminálu než z kterého máte naplánován odlet, takže dorazit na letiště s předstihem je velmi důležité.

Pokud cestujete s nízko-nákladovými aeroliniemi typu Wizzair či Ryanair a máte sebou zavazadlo k odbavení, tak pokud jste si nezaplatili odbavení až na letišti, tak je potřeba mít u sebe (nejlépe vytištěný) palubní lístek – boarding pass – z online odbavení. U přepážky totiž po Vás nebudou chtít pouze občanský průkaz či pas, ale budete muset předložit také zmiňovaný palubní lístek.

Při cestování s klasickými aeroliniemi, ať už máte online odbavení za sebou a odevzdáváte pouze své zavazadlo anebo se necháváte odbavit až u přepážky. Budete potřebovat pouze svůj cestovní doklad (pro cesty vně Schengenského prostoru stačí občanský průkaz). Když se dostanete na řadu předložíte svůj doklad a obsluha u přepážky Vám vydá palubní lístek.

Jestliže odbavujete zavazadlo mohou se Vás zeptat, jestli máte v zavazadle notebook, mobil, powerbanku, cokoliv s lithiovou baterií, protože tyto zařízení by se mohly samovolně vznítit. Pokud byste zde něco takového měli musíte to ze zavazadla vytáhnout a vložit do svého příručního zavazadla, aby bylo zařízení pod kontrolou. Pokud nic takového nemáte odpovíte: “No.” a obsluha označí Vaše zavazadlo a vydá Vám váš palubní lístek spolu s “nálepkou“, která obsahuje identifikační číslo Vašeho zavazadla.