Blog

kufr

Balení

Jak se sbalit? Do čeho se sbalit? Jaké druhy zavazadel existují? Co mít či nemít v příručním zavazadle? Stačí mi k cestě příruční zavazadlo?

Co si určitě zabalit na cestu?

Na cestu letadlem si určitě nezapomeňte zabalit

  • palubní lístek (pokud se budete odbavovat až na letišti, tak letenku)
  • cestovní doklad – OP nebo pas
  • kartičku zdravotní pojišťovny
  • platební kartu a hotovost českou i destinace
  • žvýkačky (na zálehání uší)
  • na delší cesty kompresní ponožky
  • polštářek, pokud planujete v letadle spát
  • mikinu nebo svetřík a ponožky (i v létě může být v letadle chladno)
  • nějakou zábavu (tablet, notebook, sluchátka, časopis, knihu, čtečku knih)
  • powerbanku – na nabití před letem či po letu – !ZA LETU ZAKÁZÁNO!

Druhy zavazadel

Příruční (kabinové) zavazadlo

Existují dva druhy příručních zavazadel: malé a velké. Odlišnost je v povolených rozměrech a někdy i hmotnosti. Ovšem, co je pro oba druhy stejné jsou bezpečnostní požadavky, co nesmíme nebo naopak musíme mít pouze v tomto zavazadle.

V tomto zavazadle musí být jakákoliv elektronika s lithiovými bateriemi, takže mobily, notebooky či powerbanky. Tyto baterie by se mohly během letu přehřát, a proto je potřeba mít je pod kontrolou.

Naopak v tomto zavazadle nesmí být žádné zbraně či jejich napodobeniny, ani ostré předměty. Také toxické či výbušné předměty.

v omezeném množství zde můžeme převážet gely a kapaliny. Každý obal musí mít maximálně 100 ml (počet ml musí být označen na obalu) – kosmetické pomůcky jako řasenky či rtěnky mají obvykle kolem 10 ml a krémy, gely a pasty se již prodávají v těchto cestovních rozměrech či lze koupit tyto lahvičky v různých obchodech. Všechny gely musí být uzavřeny v průhledném sáčků o objemu 1 l. Ovšem pokud máte odbavené zavazadlo, tak je nejjednodušší všechny kapaliny sbalit zde.

A co léky? Toto je otázka, nad kterou přemýšlím pokaždé, když letím bez odbaveného zavazadla. Na internetu jsem přesnou odpověď nenašla, ale dle načtených informací a zkušeností lze normální tabletky jednoduše sbalit do příručního zavazadla, nejlépe v originálním obalu. Tekuté léky by měly být v sáčků s tekutinami, při větším objemu je pravděpodobně potřebné mít u sebe potvrzení od doktora o důležitosti léku na palubě. A pro diabetiky s inzulínovými injekcemi je toto potvrzení potřeba určitě.

Jídlo a pití? Já jsem nikdy kromě čokolády či nějaké sušenky žádné jídlo neměla, ale dle informací, které jsem si vyhledala by měla být nějaká svačinka v pořádku. Pití do 100 ml by nám asi bylo k ničemu, ale třeba na pražském letišti najdete za kontrolou pítka, takže pokud si vezmete prázdnou pet láhev za kontrolou si ji můžete naplnit.

Malé příruční zavazadlo

Malé příruční zavazadlo je cca do velikosti 40x30x20 cm, cca 20 l, někdy i s předepsanou hmotností 3 kg, záleží na společnosti. Toto zavazadlo by mělo být umístěno pod sedačkou před Vámi kvůli bezpečnosti. Nízko-nákladové společnosti nabízejí toto zavazadlo jako jediné zadarmo. U klasických společností je ve vyšším než základním tarifu jako bonus ke klasickému příručnímu zavazadlu.

Tato velikost odpovídá menšímu batůžku, kabelce, ale obvykle je to brašna s fotoaparátem či notebookem.

postup srolování oblečení
Rolování oblečení pro úsporu místa

Při balení mi také pomohly tyto 2 videa:

Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadlo je tím druhem zavazadla, které většina lidí využívá při své cestě letadlem. Toto zavazadlo většinou není omezeno rozměry – někdy může být omezena do cca 158 cm v součtu všech 3 rozměrů – ale hmotností, která záleží na nás, jaký hmotnostní limit si zaplatíme, největší limit se pohybuje okolo 25 kg.

Do odbaveného zavazadla, jak jsem již uváděla u příručního zavazadla, nesmíme umístit elektroniku s lithiovými bateriemi! Tato elektronika by se mohla přehřát a musí být pod dohledem na palubě.

Váhu našeho zavazadla si můžeme zkontrolovat speciální váhou na zavazadla.

Další zavazadla

Dalšími zavazadly mohou být: sportovní vybavení, věci pro děti – kočárek, vajíčko či nadrozměrná zavazadla, pro tyto zavazadla platí zvláštní pravidla.

Jak balit pro děti se dozvíte v tomto videu The Šikls!