Blog

letenka

Nákup letenek

Rozhodli jste se vyrazit sami na dovolenou, bez cestovky? Ale ještě nikdy jste neletěli? Máte obavy z procesu na letišti? Nevíte jak na nákup letenek? Nebojte 🙂 v tomto seriálu článků se dozvíte jak vše probíhá.

Budu mluvit hlavně o nákupu letenek do Valencie, protože můj web je zaměřený na Valencii, ale určitě Vám tento návod pomůže při nákupu jakýchkoliv letenek.

Kdy letět

Při koupi letenek je nejlepší být flexibilní jak s datem, tak s letištěm odletu. Rozdíl v ceně letenky může být i s cenou za dopravu na jiné letiště stále výrazný. Další výhodou je pokud se uspokojíme pouze s příruční zavazadlem. Pro vyhledávání letenek můžeme využít vyhledávací portály jako kiwi.com, skyscanner, letuška.cz, pelikán.cz apod. Ale pro jistotu ceny bez dalších poplatků a hlavně pro jistotu správně zakoupené letenky je lepší si poté tyto letenky radši zakoupit přímo na portálu letecké společnosti.

Největší výhodou vyhledávacích portálu je, že můžeme vyhledávat nejlevnější či nejvýhodnější varianty v poměru doba letu/cena a z více letišť odletu. Letenky můžeme hledat pro přesné dny, pro interval dnů pro den odletu a příletu či pro počet dní v destinaci, také pro celé měsíce a někdy i pro celé roky.

Odkud letět?

Také jak jsem již zmínila můžeme zadat více letišť odletu. Při zpáteční letence nám to poté může nabídnou odlet z jiného letiště než letiště návratu s výhodnější cenou a dobou letu v ten určitý den.

Při nákupu letenek do Valencie je přímý let z ČR možný pouze z Prahy lety společnosti Smartwings či Czech Airlines, které mají vždy v ceně letenky i příruční zavazadlo velikosti 56x45x25 cm a o hmotnosti do 8 kg. Při lehce dražším balíčku máte v ceně i odbavené zavazadlo do 23 kg a malou příruční tašku 40x30x15 do 3 kg. Zpáteční letenka obvykle vychází kolem 4 – 6 tisíc.

Pokud jste z Moravy nebo pro Vás cesta do Vídně není problém, tak Vás může letenka vyjít na polovinu, ovšem musíte se uspokojit pouze s malým příručním zavazadlem, či si připlatit za větší příruční či odbavené zavazadlo, které je lepší zakoupit při nákupu letenky, při pozdějším dokoupení může vyjít mnohem dráž. Z Vídně do Valencie z nízkonákladových společností létají Laudamotion (nákup letenek na stránkách Ryanair) a Wizzair. Zpáteční letenka může stát klidně i 600 Kč, pro 3 osoby může vyjít nastejno jako z Prahy pro jednu osobu.