Blog

Bezpečnostní kontrola – security control

Když už jste odbavení, a stále zbývají ještě 2 hodiny do odletu. Můžete ještě asi hodinu čekat ve veřejné části nebo se rovnou odebrat na bezpečnostní kontrolu. Co Vás tam čeká?

Pokud cestujete sami, či již se nechcete zdržovat ve veřejné části a naopak chcete v klidu čekat na Váš let. Vydejte se na bezpečnostní kontrolu! Jděte po ukazatelích Vašeho gatu (brány) nebo na jiných letištích jako na tom pražském prostě směr všechny gaty. Zde narazíte na většinou dlouhé fronty, které vedou k Vaši bezpečnostní kontrole. Ve frontě již můžete narazit na sáčky pro tekutiny, které jsou zde někdy nachystané. Dále na koše k vyhození zakázaných látek či na informační cedule upozorňující na nebezpečné předměty.

cedule vedoucí k bezpečnostní kontrole pro gaty B, C a D

Jak já se připravuji na kontrolu?

Jak jsem již uváděla v článku o balení, vždy si předměty, které budu u kontroly potřebovat. Vytáhnu a oddělím do zvláštní taštičky, většinou kabelky, která mi bude užitečná i v mé destinaci. Také notebook si dám na co nejlépe dosažitelné místo, ať nemusím prohrabávat celý batoh. Šperky si většinou sundám již při odjezdu na letiště a dám do peněženky. Také se snažím mít nějaké oblečení s kapsou, abych to nejdůležitější mohla mít v kapse. Je pak jednodušší vytažení potřebných věcí a také mi to nezabírá místo v zavazadle.

Jsem na řadě

Ve chvíli, kdy se dostanete k “stolům” a boxům u kontroly. Odeberte si asi 4 boxy, záleží na počtu věcí. Minimálně 1 na notebook nebo zrcadlovku, 1 na bundu, mikinu a boty a jeden na ostatní malou elektroniku, kosmetiku, klíče, apod a také 1 na zavazadlo.

Po připravení všech přepravek je posunete na pás a zařadíte se do fronty na průchod rámem. Po průchodu rámem se vydáte pro své věci, které vám přijedou po páse. Pokud byste “pípali”, mohou Vás ještě překontrolovat ručním detektorem kovu nebo Vám udělat kontrolu na bomby. Kdy vám přejedou přes ruce speciálním papírkem, který poté otestují, někdy budou chtít tento test udělat i se zavazadlem. Poté si už jen zpět sbalíte své věci a půjdete hledat svůj gate, pokud ho už znáte. Nebo se můžete vydat do některé s restaurací či obchodů a zde sledovat, zda vám už přidělili gate.

A pokud si chcete prohlídnout jak probíhá kontrola na videu: