Blog

Vlak zdarma, metro v neděli zdarma aneb jak posilnit využívaní veřejné dopravy nad auty

V posledních letech se zvyšujou hlasy o to omezit soukromou dopravu automobily, v posledních měsících posilněná zvyšující se cenou benzínu. Vedení Comunidad Valenciana a španělský parlament, proto zavedli pár změn, které by měly u lidí zvýšit chuť využívat hromadnou dopravu.

První změnou bylo ve Valencii už změna systému jízdenek MHD ve Valencii, její sloučení na začátku roku. Více zde.

Metro zdarma

Od června zavedlo MetroValencia metro/tramvaj zdarma každou neděli. Ze začátku pouze po měsíc červen, ale nakonec tato výhoda platila celé léto. Přidaly se také tramvaje v Alicante a Castellónu.

Vlak zdarma

Od 1. září jsou vlaky pro všechny pravidelné cestující zdarma. Ovšem má to podmínky. Za časový kupón v rámci příměstských vlaků od Castellónu po Gandii a Utiel (viz mapa), zaplatíte pojištění 10 euro. A co je toto pojištění? Je to záruka, že využijete vlak aspoň 16krát do 31. prosince, kdy tato akce končí. Pokud tak uskutečníte, tak Vám bude těchto 10 euro vráceno. Tento kupón v podobě čipové jízdenky si můžete zakoupit v automatu či u přepážky. A před každou jízdou musíte tuto jízdenku validovat. K nákupu si připravte doklad totožnosti a nejlépe platební kartu.

příměstské linky vlaků

Tato akce ovšem neplatí pouze na příměstské vlaky. Ovšem na vlaky, které jedou dále než do Castellónu musí mít zvláštní kupón pro střední vzdálenost, který se vydává na určitou trasu od do. Dalším rozdílem je cena 20 euro a jako poslední, že tento kupón zakoupíte pouze u přepážky.

Co na to říkáte?

Jak se Vám tyto akce líbí? Využili byste je? Podělte se o svůj názor do komentáře.