Blog

metro Valencia

MHD ve Valencii

Od MHD ve Valencii nečekejte luxus v podobě snadného přesunu po městě jaký známe z Prahy. Kolik stojí a na co potřebuji jakou jízdenku?

Ve Valencii jakožto městě fungují 3 druhy dopravy – autobus, metro a tramvaj a tyto služby obstarávají 3 různé společnosti – Metro Valencia, EMT a Metrobus.

AKTUALIZACE v roce 2022: Novinky v tarifech MHD najdete zde.

Druhy MHD

Metro Valencia

Metro Valencia pod sebou zaštiťuje nejen metro, ale také tramvaje, 9 linek – 6 linek metra a 3 tramvaje.

Tarify:

Sencillo – jednosměrný lístek, musí být použit do 2 hodin od zakoupení
Ida y Vuelta – zpáteční lístek
Bonometro – lístek na 10 jízd

Děti do 10 let cestují zdarma v doprovodu dospělého.

Ceny karty Tuin – www.metrovalencia.es/wordpress/?page_id=304

Další možnosti jízdenky je karta TuiN, kde je minimální částka při nabití 10 €. Cena nové karty je 1 €. Ceny za každou jízdu jsou nižší, částky se strhávají z karty po výstupu dle zón, které jste projeli. Zbývající částku si můžete zkontrolovat v automatech. Cesta na letiště vychází levněji než klasický lístek.

Všechny druhy jízdenek jsou omezeny vstupem do prostoru metra a výstupem, tudíž jednou cestou je myšlena i cesta s přestupem. Jízdenka není omezena časem jedné cesty. Nelze přestupovat mezi metrem a tramvají.

jízdenka

Jízdenky lze zakoupit v automatech ve vestibulu metra před turnikety. Některé přijímají bankovní kartu, některé i papírové bankovky, ale vždy je lepší mít připravené mince.

automat na jízdenky

Při vstupu do prostoru metra musíte projít turnikety, kde přiložíte vaší jízdenku, která je opatřena čipem, při výstupu také. Při cestě tramvají, musíte přiložit jízdenku ke čtečce na zastávce, v tomto případě se při výstupu už nepřikládá. Metro po půlnoci nejezdí asi do 6 hodin v pracovní dny do 7 o víkendech.

EMT Valencia

Empresa Municipal de Transportes Valencia zastřešuje městské autobusy. Autobusy jsou po Valencii hojně rozmístěny, stejně jako tramvaje po Praze. Při cestě autobusem Vás asi překvapí, že v autobusech nejsou hlášeny zastávky a všechny jsou na znamení, takže musíte pořádně sledovat, jestli se neblížíte ke své zastávce. 

Při jedné cestě stačí zaplatit 1,5 € za osobu přímo řidiči v hotovosti nebo na dvou linkách je možno zaplatit kartou za nižší cenu.

Druhy jídenek:

druhy jízdenek a ceny

Další druhy jízdenek kromě jedné cesty placené u řidiče jsou předplacenými kartami, stejně jako na metro. Tuto kartu lze většinou koupit v trafice, kiosku. Při prvním nákupu je nabití dražší, protože platíte i za kartu, asi 2 eura. Při nástupu do autobusu pak jen přiložíte kartu ke čtečce za řidičem. Pozor! Přímo u řidiče je také validátor, ale ten slouží k načtení online dobíjení. Přikládá se jen u vstupu.

Autobus EMT – zdroj: https://www.lovevalencia.com/wp-content/uploads/2015/12/Autob%C3%BAs-gratis-para-los-menores-de-10-a%C3%B1os-en-la-EMT-700×400.jpg

MetroBus

Metropolitní autobusy města Valencie, jezdí dál než po Valencie. Jezdí do okolních měst a jsou provozovány různými společnostmi. Jízdenka stojí 1,45 eur za osobu nebo se dá také použít karta Bono Transbordo zona AB, která platí i pro metro a autobusy EMT.

Metrobus – zdroj: https://tarjetamobilis.es/metrobus/Bus-MetroBus.png