Blog

Co to je Horchata (Orxata)? + recept

Už jste někdy slyšeli tento pojem horchata (čte se orčáta) nebo valencijsky orxata? Víte, co to je? JIž jste ho vyzkoušeli?

Tento nápoj z tygřích ořechů (španělsky chufa, valencijsky xufa) je typickým letním nápojem v oblasti Comunidad Valenciana. Tygří ořechy nejsou ovšem opravdové ořechy, jsou to hlízy šáchoru jedlého. Tudíž tento nápoj mohou také alergici na ořechy. V Latinské Americe se horchata připravuje spíše z rýže či mandlí. Je to tedy více obvyklý rostlinný nápoj.

Ve Valencii potkáte na náměstích mnoho stánků nabízející horchatu. Poblíž pláže najdete tento nápoj v Horchateriích, Heladeriích – zmrzlinárnách, cukrárnách, kde si můžete koupit jak zmrzlinu, tak horchatu.

horchateria

Tento typický nápoj můžete koupit také v obchodech, kde se prodává v nápojovém kartónu, pet lahvi i ve sklenici. Obvykle o objemu 1 l, ale můžete si koupit i třeba malé horchaty v balení po třech. Nebo v kelímku jako coffee to go.

horchata ve skle
balení 3 horchat
horchata jako coffee to go

Horchata se obvykle podává spolu s pečivem zvaným farton, což je takový rohlík z kynutého pečiva připomínající listové, který je politý cukrovou polevou. Farton se obvykle namáčí do horchaty, která se podává vychlazená a je to osvěžující nápoj třeba k svačině.

horchata a farton v cukrárně

Kromě nápoje horchata si můžete koupit také zmrzlinu či ledovou tříšť z horchaty.

ledová tříšť z horchaty
nanuk z horchaty

Horchata má velmi speciální chuť. Ne každému chutná. Já osobně ji měla na několika místech a často mi nechutnala, ale například v horchaterii na pláži Malvarossa mi chutnala velmi. Takže záleží i na jakou narazíte.

Recept

Suroviny:

  • 250 g tygřích ořechů (můžete koupit například countrylife nebo diana company)
  • 1 l vody + na namáčení
  • 125 g cukru krystal

Postup:

  1. Tygří ořechy zalijeme studenou vodou. A necháme odležet 24 hodin, přičemž každých 8 hodin měníme vodu.
  2. Další den zcedíme vodu a propláchneme ořechy.
  3. Do mixéru vsypeme ořechy, zalijeme 250 ml vody a rozmixujeme do hladka.
  4. Necháme odpočinout 2 hodiny v lednici.
  5. Přilijeme zbytek vody a promícháme.
  6. Přecedíme přes plátýnko.
  7. Nalijeme do servírovací nádoby.

A co vy? Ochutnali jste již tento osvěžující nápoj? A jak Vám chutnal?