Blog

Vánoce ve Španělsku

Vánoce ve Španělsku tolik nepocítíte. Narazíte na trhy, pár ozdob a hromadu Vánočních dekorací v obchodech, ale tu atmosféru jako u českých Vánoc jen tak nenačerpáte.

Cukroví

Španělé nebo aspoň ti se, kterými jsem se potkala, nepečou, není zde zvykem péct jako je tomu zvykem u nás. Všechno cukroví a pečivo je předpřipravené v obchodech či pekárnách. Od toho se taky odvíjí druhy “cukroví”, které je zde servírováno.

Turrón

Asi každý někdy slyšel toto slovo ve spojitosti se Španělskem. Jedná se o cukrovinku vytvořenou tradičně z medu, mandlí a cukru, ale v obchodech se v dnešní době vyskytují všelijaké “turrony”. Mnohé z těchto turronů připomínají klasické tabulky čokolády, ovšem tlustší a často v sobě obsahující lentilky či burizony. Mají mnoho příchutí od Chips Ahoy přes pomeranč až po whisky.

Polvorón

Co to je? Dle názvu Polvo – prach, by se to dalo částečně odvodit, je to cukroví, které je hodně jemné až “prachové”. Často se Vám rozdrolí v ruce. Hlavními ingrediencemi jsou mouka, cukr, mléko a ořechy. Polvorón je prodáván zabalený v papíře jako bonbón. Buď si je můžete koupit namíchané na váhu nebo se prodávají připravené na táci, kdy se jen odstraní potravinářská fólie a občerstvení je připraveno. Také je můžete koupit ve formě připomínající adventní kalendář.

Churros

Churros není cukroví, ale v tuto dobu je nejvíce prodáváno na ulicích, protože se podává s horkou čokoládou.

Brazo de navidad

Brazo de navidad je roláda, která se obvykle servíruje jako dezert na Štědrý den nebo jiný vánoční sváteční den.

Další cukrovinky, které se mohou objevit na vánoční tabuli

Pražené kaštany

Když budete procházet listopadovými a prosincovými španělskými městy pravděpodobně často narazíte na pouliční prodavače pražených kaštanů.

Výzdoba ve Valencii

V obchodech se to začíná hemžit vánočními ozdobami a cukrovím již od konce října, kdy zde najdeme ještě halloweenské ozdoby. V ulicích až přibližně od začátku prosince společně s menšími trhy, které ale nejsou nijak rozsáhlé. Jelikož se na jihu moc nevyskytují jehličnany vánoční stromky jsou kužely omotané umělým jehličím a světýlky. Na Plaza de Ayuntamiento najdeme kluziště, stejně jako v některých obchodních centrech. Betlém jako ze Staroměstského náměstí v Praze najdete například na Plaza de la Reina, v Mercado Central nebo v katedrále.

Vánoční koledy

Nejznámějšími vánočními písněmi jsou Feliz navidad, který v sobě obsahuje i Merry Christmas. Mi Burrito Sabanero a Campana sobre campana. Níže si je můžete poslechnout.

El gordo navideño

El gordo navideño – tlouštík, je každoroční vánoční celostátní loterie. Výsledky jsou slavnostně vyhlášeny 22. prosince v přímém přenosu v televizi. Vítězná čísla a prémie losují děti z madridské školy svatého Ildefonsa. S výherci jsou poté dělány rozhovory. Nejúspěšnější obcí s nejvíce vítěznými čísly je město Manises, kousek od Valencie.

Štědrý den

Na štědrý den se rodina setká u večeře přibližně v 21 hodin. Není určeno nějaké speciální jídlo, přestože na některých webech se uvádí krůta či telecí maso. Jedná se hlavně o hodně slavnostní setkání rodiny s tapasem, hlavním jídlem a dezertem. Dárky nosí dětem Papa Noel v noci z 24. na 25. prosince.

Den neviňátek

Día de los Santos Inocentes se slaví 28. prosince. Jde o takový španělský apríl.