Blog

Španělsko a práce ve veřejném sektoru

166 tisíc lidí se uchází o 4 tisíce míst v Correos (španělská Česká pošta) při oposiciones” Takto zní jeden ze článku o práci ve Španělsku v místních médií. Podobných článků se najde více.

Asi si říkáte co to jsou oposiciones? Oposiciones jsou “státní zkoušky”, které člověk musí složit, aby dostal práci ve veřejném sektoru. Jsou to takové přijímací zkoušky jako na vysokou školu.

Proč jsou tyto zkoušky dělány pro práci na poště? Jednoduše, protože většina lidí chce pracovat pro stát. A tudíž se musí tito lidé nějak “přefiltrovat”.

Výhodu tady mají ženy, protože u typicky mužských profesí dostane žena automaticky jeden bod navíc pro vyvážení pohlaví v oboru. Např. můj švagr chtěl zkusit oposiciones na strojvedoucího, ale v pravidlech bylo, že bude přijato 50 % mužů a 50 % žen. Takže pokud by dostal víc bodů než všechny ženy, ale on už by byl “pod čarou” 50 % mužů, tak přijmou už jenom nejlepší ženy. Navíc tyto ženy by měly 1 extra bod za to, že jsou ženami.

Další věci je to, že ve Španělsku jsou autonomie a několik regionálních jazyků, takže ve Valencii je často u oposiciones také zkoušky z Valencijštiny, kterými často neprojdou ani lidé, kteří se zde narodili.

A co na to politici? Politici prosazují, aby se uměle tvořily další pozice ve veřejném sektoru, aby tito lidé mohli získat práci. Nepřipomíná vám to něco?

Copak si o tom myslím já, jakožto člověk, který studoval ekonomický obor jak na střední tak na vysoké? Já si myslím, že tohle je prostě neudržitelné, ekonomika potřebuje soukromý sektor, který jí roztáčí (základní pravidlo ekonomiky), jinak to je jen cesta do pekel.

A co vy? Jaký máte na toto názor?