Blog

první trimestr ve španělsku

Ve třech, možná více článcích se chci rozepsat o tom jak probíhají těhotenské kontroly ve Španělsku jak z veřejného zdravotního pojištění, tak v soukromé nemocnici.

Jelikož v době, kdy jsem otěhotněla jsem byla ve Španělsku a termín první návštěvy vycházel dříve než bych byla v ČR, tak jsem se rozhodla objednat k soukromé gynekoložce. Jelikož jsem nevěděla, jak to zde funguje a zdravotní pojištění si stále platím v ČR, jelikož ve Španělsku trávím méně jak 6 měsíců v kuse. A protože jsem případně chtěla pokračovat pouze u této soukromé gynekoložky, tak jsem si zařídila soukromé pojištění u ASISA. Navíc výhodou této doktorky je, že mluví perfektně anglicky, takže se vždycky nějak domluvíme.

První návštěva – cca 6 týdnů

Na první návštěvě mě zvážili, změřili mi tlak a já jim řekla, že jsem zde s tím, že jsem pravděpodobně těhotná. Paní doktorka mě tedy vzala na ultrazvuk, který je v této ranné části prováděn skrze pochvu, jelikož je plod takto malý. Když se na ultrazvuku mé těhotenství potvrdilo, tak se mě paní doktorka zeptala, jestli zde chci pokračovat. Řekla jsem, že ano, přestože jsem si ještě nebyla jistá, ale pojištění jsem měla sjednané, tak v tom není problém. A poslala mě také na krevní testy a moč.

Druhá návštěva

V případě nerizikového těhotenství jsou prohlídky vždy cca za měsíc. Na druhé návštěvě mě čekalo znovu vážení, měření krevního tlaku a ultrazvuk, tyto 3 věci se dělají pravidelně při každé návštěvě. Tentokrát jsem dostala již těhotenskou průkazku a byla jsem poslaná, abych se objednala na prenatální screening. A zde nastal problém, protože jsem si u svého soukromého pojištění nebyla jistá, jestli mi ho proplatí, jelikož jsem byla pro některé úkony stále ve lhůtě dokdy se neproplácí, kvůli zneužití. Proto jsem se rozhodla navštívit také porodní asistentku ve veřejném systému pojištění.

První návštěva u porodní asistentky

Každé město má svou porodní asistentku, která je Vám přiřazena. První jsem si, ale musela vyřídit průkazku, která měla platnost jenom 6 měsíců. Je to průkazka, na které máte číslo svého “pojištění” v Comunidad Valenciana – SIP, ovšem v tomto případě já ji měla vázanou na své české pojištění (na evropskou kartičku pojištění), proto platnost jen 6 měsíců. Pro těhotné ženy platí vyjímka z urgentní péče pro použití této kartičky v EU. Těhotná má nárok na jakékoliv vyšetření, které je zdarma pro místní těhotné.

Těhotné zde chodí k porodní asistentce v případě nerizikového těhotenství, tudíž jsem se musela objednat.

Při první prohlídce se mnou sepsala nějaké údaje do těhotenské průkazky, poslala mě na krevní testy, moč a na ultrazvuk k prvotrimestrálnímu screeningu.

Prvotrimestrální screening

Soukromé pojištění

V soukromé nemocnici jsem musela v určitém rozmezí jít na krevní testy a ve 12. týdnu na ultrazvuk. Po vyhodnocení obou vyšetření a mého věku jsem si vytiskla výsledky, které jsem musela donést své gynekoložce. Vyšlo mi velmi nízké riziko.

Veřejné pojištění

Ve veřejném sektoru jsem šla pouze na ultrazvuk do Centro de especialidades Jaime I. Castellón. Udělali mi zde ultrazvuk a řekli, že mám střední riziko na downův syndrom a nabídli mi krevní testy, které by to vyloučily. V té době jsem ještě neměla výsledky soukromého pojištění. Takže jsem na ně šla. Na těchto genetických odběrech jsem si mohla i vybrat zda chci znát pohlaví, protože z krve se dá určit lépe než z ultrazvuku, Mají myslím přesnost víc jak 90 %. Za cca týden mi zavolali výsledky, že je vše v pořádku a řekli mi také pohlaví.

Tím skončil první trimestr.