Blog

Nový rok a Tři králové ve Španělsku

Silvestr

Na silvestra se rodina sejde a povečeří společně nebo se mladí lidé vydají na silvestrovské párty. Na náměstí Plaza de Ayuntamiento od přibližně 22 hodin DJové pouštějí hudbu. O půlnoci se samozřejmě spustí ohňostroj, který ve městě Fallas nesmí chybět.

12 hroznů

Ve Španělsku je tradicí během posledních 12 sekund starého roku sníst 12 kuliček hroznu. 12 kuliček představuje 12 měsíců, po které bychom měli být zdraví a šťastní.

Tři králové

Španělé méně prožívají štědrý den za to mnohem více den tříkrálový. Děti mají až do 6. 1. prázdniny. Také v některých rodinách nosí dárky pouze Tři králové. Tudíž tento den je pro Španěly ten pravý “vánoční”. Kromě nadílky jsou v každém městě 5. ledna, v předvečer tříkrálový, organizovány průvody Tři králů. Buď začínají na letišti nebo v přístavu a vedou až do centra. Cestou dětem pohazují sladkosti.

Na Tři krále je také tradicí jíst takzvaný Roscón, což je něco jako plněný mazanec, prodává se s různými náplněmi. Uvnitř se nachází figurka krále a také fazole, ten kdo najde v Roscónu krále dostane korunku krále, a ten kdo tam najde fazoli, si vytáhne “černého Petra” a měl by Roscón zaplatit.