Blog

výhled z okénka letadla

Moje cesta do Valencie v čase korony – únor 2021

Po vánoční návštěvě rodiny v ČR jsem musela dvakrát přebookovat můj let zpět do Valencie – první z osobních důvodů, druhý kvůli zrušenému letu. 6. února se mi konečně povedlo dostat se zpět do Valencie. Jak celý proces odletu a jaké testy a další dokumenty jsem musela mít připravené na cestu?

Jediná cesta přes Amsterdam

Jelikož Německo uzavřelo své hranice, tak byly zrušeny i transfery směřující z ČR do Valencie. Lufthansa zrušila i ty s transferem přes Curych. Jediná cesta do Valencie byla v tuto dobu možná s transferem v Amsterdamu.

Jelikož Nizozemí vyžaduje stejné podmínky pro transfer jako pro lidi, kteří v zemi zůstávají (kromě karantény), tak jsem musela splnit podmínky jak pro Španělsko, tak pro Nizozemí.

Někdo si možná řekne, proč jsem nemohla letět do Barcelony či Madridu a přejet do Valencie. Comunidad Valenciana je do odvolání uzavřena pro každého, kdo nemá trvalé bydliště uvnitř Comunidad, výjimkou je cesta do práce nebo do školy.

Podmínky vstupu do Nizozemska a Španělska

Většina aerolinek má na svých stránkách podmínky vstupu do zemí. Já použila TravelDoc od KLM.

Pro vstup do Nizozemska bylo nutností mít PCR test ne starší než 72 hodin před vstupem do Nizozemí, antigenní test ne starší než 4 hodiny před nástupem do letadla a vyplněné prohlášení o bezinfekčnosti.

podmínky vstupu do Nizozemí z ČR

Do Španělska při vstupu pozemní dopravou nemusíte mít PCR test, ale jelikož jsem nemohla vstoupit do Comunidad pozemní dopravou, tak jsem musela letecky a pro leteckou a lodní dopravu je vyžadován negativní výsledek PCR testu a vyplněný vstupní formulář. Bližší podmínky pro vstup do Španělska pro Čechy naleznete na stránkách české ambasády.

podmínky vstupu do Španělska z Nizozemí

Týden před odletem

Objednat se na PCR test

Jelikož obě země vyžadují negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin, musela jsem se objednat na tento test. Na výsledek testu se čeká většinou až 24 hodin. Tudíž jsem musela podstoupit test víc jak 24 hodin před odletem do Amsterdamu a méně než 72 hodin před příletem do Valencie. Což znamená v 40 hodinovém časovém rozmezí. Ovšem každé testovací centrum má jen pár hodin určených pro samoplátce (v mém okolí většinou 11:00 – 12:00). Takže pro odlet v sobotu v 7 hodin ráno jsem si musela objednat test na 11 hodin ve čtvrtek (43 hodin před odletem a 51 do příletu).

Odkazy, které se mohou hodit:

2 dny před odletem

PCR test

Ve čtvrtek jsem absolvovala PCR test v Spadia Lab Frýdek-Místek, protože mi v ten den nejlépe vyhovovalo právě toto centrum. V prosinci jsem absolvovala test pro samoplátce v FN Olomouc, také s certifikátem o bezinfekčnosti. Takže Vám zde pro představu shrnu průběh testovaní v obou těchto centrech.

FN Olomouc

Do Olomouce jsem se zaregistrovala online (odkaz výše) bez platby předem. Neměla jsem žádný dokument, pouze potvrzení na emailu a v SMS o času odběru. Přišla jsem na odběrové místo o něco dřív řekla své jméno, vyplnila dotazník o údajích pro mezinárodní certifikát bezinfekčnosti. U vchodu byla osoba, která si Vás odškrtla v seznamu rezervací, poslala Vás na rezervaci a platbu. Zde pomocí kartičky pojištěnce nebo občanky vyplnili Vaše údaje do počítače. Zde jsem také za test zaplatila (pouze bezkontaktně). Dostala jsem štítek na vzorek a informace o doručení výsledku. Přešla do odběrové místnosti, kde mi udělali stěr – jeden z krku, jeden z nosu. Za cca 25 hodin mi přišel výsledek (měli čas do 48 hodin).

úkazka SMS s informací o objednaném PCR testu a výsledek testu

Frýdek-Místek SpadiaLab (poliklinika)

Do Frýdku-Místku jsem se objednala také online (odkaz výše). Ovšem zde jsem musela již zadat všechny mé údaje (jméno, příjmení, číslo OP, rodné číslo, telefon a email). Narozdíl od Olomouce, kde pro rezervaci stačí jméno, příjmení, telefon a email. Zvolila jsem, že chci certifikát, protože zde je možné také test bez certifikátu, v Olomouci jsem tuto volbu neměla. Poté jsem zvolila platbu předem online. Na email mi poté dorazila žádanka a potvrzení o platbě. Obě přílohy jsem si měla vytisknout a donést na odběrové místo. Opět jsem dorazila o asi 20 minut dřív. Nikdo zde nečekal, tak jsem šla rovnou do odběrové místnosti. Jelikož jsem již měla zaplaceno tak mi zde udělali rovnou stěr (z obou nosních dírek, z krku ne), předala jsem žádanku a to bylo vše. Přesně 6 hodin po odběru mi přišel výsledek.

email potvrzení platby PCR testu
potvrzení platby PCR testu
žádanka o test Frýdek-Místek
žádanka na PCR test Frýdek-Místek
výsledek testu PCR - Frýdek-Místek
dokument ke stažení s výsledkem PCR testu
výsledek PCR testu v češtině
výsledek testu
výsledek PCR testu v angličtině, češtině a ruštině
mezinárodní potvzení bezinfekčnosti

Velký rozdíl byl v ceně testu, ve Frýdku o 700 Kč míň. Výhodou testu v Olomouci je větší časové rozhraní a možnost rezervaci stornovat. Tato možnost ve Frýdku nebyla, čímž bych přišla o zaplacenou částku, kdybych zrušila let či onemocněla. A pokud někoho zajímá “bolestivost”. Tak v Olomouci jsem byla i na antigenním testu a na pár dalších PCR testech, kvůli styku s nakaženou osobou. A můžu říci, že nejpříjemnější byl ten ve Frýdku.

Den před odletem

Den před odletem jsem se samozřejmě musela zabalit, ovšem tentokrát jsem hlavně nesměla zapomenout všechny vstupní dokumenty. Kromě občanského průkazu a boarding passu jsem musela ještě vyplnit a vytisknout:

Důležité dokumenty

O potvrzení negativního výsledku PCR testu jsem psala výše. Vstupní formulář pro Nizozemí naleznete na odkaze, tento formulář musí být tištěný, protože musí být podepsaný.

vstupní formulář pro Nizozemí

Vstupní formulář pro Španělsko najdete na odkaze pro španělský formulář. Tento formulář může být vyplněn nejdříve 2 dny před odletem, dříve můžete vyplnit jen polovinu. Nemusí být vytištěný, vygeneruje Vám QR kód, který můžete předložit také na mobilu. Také lze vyplnit přes aplikaci pro Android či iOS, která Vám všechny vyplněné formuláře také uloží.

vstupní formulář pro Španělsko

Letiště Praha pro cestující do Amsterdamu otevírá své testovací centrum již ve 2 ráno místo 4. hodiny ranní. Toto opatření bylo zavedeno pro cestující, kteří mají odlet v 6 hodin ráno, aby se mohli v klidu otestovat v rámci 4 hodin před odletem. Abyste se mohli otestovat musíte vyplnit formulář se svými údaji, kde také zvolíte typ testu. Test určený pro zahraničí je Antigen Travel, stojí 800 Kč. Pro lidi s českým zdravotním pojištěním je jen za 250 Kč, protože zbytek je hrazen ze zdravotního pojištění nebo aspoň v dobu mého odletu byl v rámci hromadného testování. Na email Vám přijde potvrzení registrace s čárovým kódem.

informace o antigenním testu letiště Praha
informace o antigenním testu letiště Praha
žádanka antigenní test letiště Praha
žádanka antigenní test letiště Praha
kód pro antigenní test na letišti Praha

Cesta na letiště

Jelikož nejsem z Prahy a hotely jsou v této době uzavřené (pravděpodobně je možné využít hotel na letišti, ale nevím to jistě), musela jsem jet do Prahy den předem a přečkat noc na letišti.

Můj vlak měl 2 hodiny zpoždění, takže místo mého klidného příjezdu do Prahy, tak abych se dostala na letiště před zákazem vycházení, jsem stihla až skoro poslední spoj na letiště metrem. Na letiště jsem přijela okolo 22:20.

Na letišti

Zde jsem si nechala na recepci na terminálu 1 vytisknout formulář pro vstup do Nizozemska, protože jsem na něj zapomněla. Informace na terminálu 1 fungují 24 hodin denně. Když potřebujete něco vytisknout, tak zde přijdete pošlete jim ten dokument na formular@prg.aero a obsluha Vám zde vytiskne vše, co potřebujete.

Poté jsem šla najít testovací centrum, které se nachazí kousek od Billy mezi terminály 1 a 2. A nedaleko jsem čekala na 3. hodinu ranní, abych se mohla otestovat.

Den odletu

Antigenní test

Když se otevřelo testovací centrum a odbyla 3. hodina ranní, tak zde byl pracovník centra, který Vám vygeneruje pořadové číslo pro Antigenní Travel test. Když se dostanete na řadu na jedno ze dvou míst, tak zde předložíte kód z žádanky, kterou jste si vyplnili na https://www.covid-ghc.com/ jak jsem již psala výše, dále předložíte svůj doklad totožnosti a kartičku pojištěnce (pokud máte české zdravotní pojistění). Zaplatíte 800 či 250 Kč za test (možno i v hotovosti) a dostanete štítek na test, přejdete na test, který jste už podnikli tolikrát (nejsem si jistá, jestli tento byl z jedné nebo obou nosních dírek). Za cca 20 minut Vám pracovník přinese výsledek s potvrzením pro let. Když dostanete toto potvrzení, můžete se v klidu přesunout do odbavovací části letiště.

Odbavení

Jelikož jsem měla sebou odbavené zavadlo, tak jsem zamířila na odbavovací přepážku hned jak byla otevřená. Pokud nemáte sebou odbavené zavazadlo, tak můžete jít rovnou na security check. Na přepážce po mně kromě cestovního dokladu chtěli také všechny testy a formuláře (oba testy, vstupní formuláře pro Nizozemí a Španělsko). Takže si připravte všechny důležité dokumenty k přepážce.

Bezpečnostní kontrola

Bezpečnostní kontrola probíhá normálně kromě toho, že po průchodu turniketu, kde se přikládá palubní lístek musíte projít přes kontrolu cestovního dokladu.

Za kontrolou a nástup do letadla

Z důvodu vládních nařízení je většina obchodů a restaurací zavřená a před 7. hodinou ranní úplně vše na letišti. Proto jsem si koupila pití v automatu a čekala jsem v jednom z gatů než se oznámí můj. Využila jsem zde židle se zásuvkou, abych si dobila mobil.

Při nástupu na palubu se u většiny pasažérů kontroloval jen palubní lístek jako obvykle. Ovšem těch, kteří nebyli předtím na přepážce, tak kontrolovali oba testy. Jelikož já jsem neměla palubní lístek vytištěný na přepážce, ale z online odbavení, tak mě kontrolovali znovu také.

Na palubě a přílet do Amsterdamu

Na palubě vše probíhalo normálně, kromě povinnosti mít roušku. Rozváželo se také jídlo a pití.

Při příletu do Amsterdamu také nenastaly žádné kontroly. Ovšem při čekání jsem zahlédla, že v jiném gatu kontrolovali všechny cestující z letadla, které přiletělo. Jelikož jsem měla sebou jídlo a pití z Prahy, tak jsem si nic nekupovala. Jinak automaty zde byly jen na mince, tudíž je dobré mít sebou eura. V Praze či ve Valencii fungují i na karty.

Let do Valencie

Při odletu do Valencie už žádné kontroly nenastaly. Na palubě se rozdávaly vakuované sandwiche a pití.

Při příletu nám kontrolovali pouze QR kód z příletového formuláře pro Španělsko. Poté jsem si již vyzvedla jen svůj kufr a pokračovala domů.

Pro zajímavost: Přítel na mě nemohl ve Valencii čekat na letišti vevnitř, musel venku. Nedávno jsem viděla australsko-český pár, kde také čekal přítel na přítelkyni a zde čekal vevnitř.