Koronavirus ve Valencii
V Česku je vyhlášena karanténa, lidé mohou jít pouze nakoupit, k lékaři či pro léky. A jak je to ve Španělsku, druhé nejvýše nakažené zemi Evropy?
Ve Španělsku je nyní stejně jako v Česku vyhlášen stav nouze. Ovšem zde není uzavřeno například kadeřnictví pod záminkou, že pokud někdo má zlomenou ruku tak, aby si mohl nechat umýt vlasy.(?????????????)
Byla zde omezena hromadná doprava, ovšem místo snížení lidí v MHD se snížila vzdálenost lidí od sebe. Takto to dopadlo v Madridu.
Každý večer ve 20 hodin zní Valencií potlesk lidí z oken a balkonů, který patří lékařům. Včera (15. 3.) zněla Valencií hymna Comunidad Valenciana.
Nákaza se ve Španělsku začala šířit ze začátku právě ve Valencii, pravděpodobně i kvůli západu valencijského fotbalového týmu v Miláně proti týmu Atalanta, kde letělo mnoho fanoušků, ze kterých poté někteří byli prvními pozitivními. Pozitivní test na koronavirus má víc jak čtvrtina týmu.
Španělská vláda dlouho nereagovala na tento stav, teprve v sobotu 14. 3. vydala rozhodnutí o stavu nouze a dnes 16. 3. uzavřela pozemní hranice s ostatními státy, až v době, kdy země dosahuje přes 9 tisíc nakažených a přes 300 mrtvých. Vláda odmítá uzavřít hlavní město Madrid, přestože Madrid je centrem nákazy a odsud se šíří dál. K celoplošnému uzavření škol také došlo teprve před pár dny. Lidé tuto dobu považují za dovolenou a právě z Madridu míří do svých letních sídel na pobřeží.
Nakažená je i ministryně rovnoprávnosti – manželka vicepremiéra a také manželka premiéra. Obě se účastnily feministické demonstrace na den žen v době, kdy už zde byl velký výskyt koronaviru. V Česku se pomalu omezovaly akce a zavíraly školy a zde se pořádala demonstrace. Mimochodem vicepremiér, který měl být v karanténě byl v sobotu na jednání vlády.
Nikdo zde nenosí roušky, na rozdíl od Česka, kde lidé hromadně šijou své vlastní roušky doma.
Lidé zde jen zkupují jídlo a hlavně toaletní papír. V pátek jsme si přivstali, abychom nakoupili na pár dní dopředu základní suroviny, protože ve čtvrtek večer nic v obchodě, kromě pizzy nebylo. V 9 hodin se otevíral obchod a již v 9:04 zde nebyl ani jeden toaletní papír. Lidé kupovali 3 balení 5litrového olivového oleje, 3 balení 5litrových barelů vody, několik balení vajec, mouky, těstovin, ale také desítky balení jogurtů a pudingů.
Britští turisté v Benidormu si z koronaviru rozhodně hlavu nedělají: